Ciekawe

W lasach można na potkac wiszące na drzewach drewniane kapliczki. Jest to specyficzny tylko dla tych terenów ludowy zwyczaj. Kapliczki te poświęcano je pamięci członków rodziny, przodków, przeciw morowi, ku pamięci zaginionych itp. Zawieszano je wyłącznie na sosnach, uświęcając je, dlatego też drzewa te noszą nazwę "Świętych Sosen". Sosny te sa nietykalne - człowiek który by ściął takie drzewo spotkałby sie z ogólnym potępieniem i, według ludowych wierzeń, nie minęłaby go za to kara. Takie drzewo stało na skraju Supraśla. Choć po wojnie chciano je ściąć - nie znalazł się nikt kto by się na to odważył.
W wrześniu 2009 powaliła ją wichura.
Najstarsza zachowana kapliczka pochodzi z 1827 roku, która znajduje się w muzeum.W lesie nadal można spotkać kapliczki pochodzące z II połowy XIX wieku.

Na Podlasiu ma powstać ośrodek zajmujący się leczeniem i rehabilitacją jeży. Porozumienie w tej sprawie zawarły Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych i Polskie Stowarzyszenie Ochrony Jeży "Nasze jeże". Ośrodek ma powstać w Kopnej Górze koło Supraśla w Puszczy Knyszyńskiej.

W 2007 Jeden z mieszkańców Supraśla koło Białegostoku odkrył na swojej działce kamienny przedmiot, który archeolodzy uznali za zabytkową chrzcielnicę. Przypuszczają, że pochodzi ona z XVI wieku i mogła wówczas stanowić wyposażenie supraskiego klasztoru.

Artykuł i zdjęcie.



W czasach żaglowców sosna supraska ceniona była ze względu na strzelistość i brak sęków, eksportowana była przede wszystkim na maszty okrętów żaglowych. Stąd też jej inna nazwa sosna masztowa. Była często używana nawet poza Europą.


Bohoniki wieś koło Supraśla została nadana w 1679 r. przez Jana III Sobieskiego rotmistrzowi chorągwi tatarskiej -Olejewskiemu, jako zapłata za zaległy żołd.

W Muzeum Ikon można obejrzeć jedne z najstarszych chrześcijańskich zabytków Podlasia - metalowe krzyżyki, zarówno obrządku katolickiego, jak i prawosławnego. Pochodzą z X-XIII wieku. Odkryte zostały przy okazji budowy przez Podlasie gazociągu.

Cerkiew Zwiastowania NMP to jedyna w tej części kraju cerkiew obronna.

 


Kodeks supraski - manuskrypt napisany na wyprawionych owczych skórach z początku XI wieku na Bałkanach. To zbiór żywotów świętych i kazań w języku starocerkiewno-słowiańskim . Został w drugiej połowie XVI wieku ofiarowany Supraskiemu monastyrowi przez patriarchę serbskiego i bułgarskiego Joachima.
Jest najwcześniejszym i najważniejszym źródłem starocerkiewnosłowiańskiego języka. Podzielony został na trzy części (Polska, Słowenia i Rosia). Polska część kodeksu, wywieziona do Niemiec w latach wojny, odnalazła się w 1962 roku w USA. W lipcu 1968 roku kodeks supraski, niczym relikwia, przypłynął na statku "Batory" do Polski.

Powiat białostocki zajmuje obszar 2 984,64 km². Dzięki temu jest największym powiatem ziemskim w całej Polsce.


W 1770 w drukarni o.o. Bazylianów wydano po polsku na potrzeby Konfederacji Barskiej podręcznik wojny partyzanckiej de Jeneya Partyzant, czyli sztuka prowadzenia pomyślnie wojny podjazdowej.



Kolęda Bóg się rodzi autorstwa Franciszka Karpińskiego. Pierwszy raz została wydana drukiem w Supraślu w 1792 roku w śpiewniku zatytułowanym "Pieśni nabożne".

W Supraślu odbywają się Mistrzostwa Podlasia w Zbieraniu Grzybów
W 2001-09-29 podczas IV Mistrzostw , które rozegrano w lasach Puszczy Knyszyńskiej na terenie nadleśnictwa Supraśl zebrali pół tony grzybów zebrali.

Miasta partnerskie:

* Szwajcaria Balsthal (ang.) (Szwajcaria)
* Niemcy Großenkneten (ang.) (Niemcy)
* Polska Zgierz (Polska)
* Walia Porthcawl (ang.) (Walia)

 

Indiańska wioska nad rzeką Supraśl

Foto - Supraśl

jsWeather

Weather in Supraśl

7th październik, 2024 - 18:10
Zachmurzenie Duże
10°C 9°C min 10°C max
6:38 17:49
Wilgotność: 86 %
Wind: 1,8 km/h South-West
Ciśnienie: 1.012 hPa
Widoczność: 10.000 m