Uzdrowisko Supraśl

Walory ekologiczne miasta, czystość powietrza, brak ośrodków przemysłowych i wyjątkowy mikroklimat sprawiają, że Supraśl jest obszarem Zielonych Płuc Polski.
Klimat Supraśla, złoża borowin, czyste wody rzeki Supraśl pomagają wrócić do zdrowia osobom starszym, rekonwalescentom i dzieciom.Już przed II wojną światową zauważono wyjątkowo sprzyjający mikroklimat Supraśla. Pionierem tradycji uzdrowiskowych w tym regionie był dr Lewitto - założyciel sanatorium. Jego dzieło kontynuował prof. W.Sławiński, który stał się prekursorem starań miasta o status uzdrowiska, które otrzymało dopiero 28 grudnia 2001 roku.
Odkryte i przebadane złoża borowin są określone jako jedne z najlepszych pokładów w Polsce.
Z medycznego punktu widzenia pobyt w Supraślu zaleca sprzyja leczeniu:

*chorób dróg oddechowych
*chorób reumatycznym
*chorób kardiologicznych i nadciśnienia
*otyłości, w tym osób obciążonych chorobami układu endokrynnego
*chorób cywilizacyjnych (bezsenności, lekkich depresji, przemęczenia, syndromu zmęczenia, nerwic, andropauzy i menopauzy)
*oraz rekonwalescentom po przebytych zabiegach chirurgicznych


ogród saski

Według Polskiej Akademii Nauk Borowina ma działanie chemiczne, związane z zawartymi w niej składnikami aktywnymi farmakologicznie.
Do tych składników należą między innymi: kwasy huminowe, fulwokwasy, enzymy, pierwiastki śladowe. Kwasy huminowe odpowiedzialne są za wiązanie wody przez borowinę, zdolność zatrzymywania ciepła przez dłuższy czas, właściwości sorpcyjne i wymiennikowe, mają właściwości koloidalne. Przypisuje się im również działanie bakteriobójcze, bakteriostatyczne, ściągające.W torfie obecne są substancje hormonalnie czynne (andro- i estrogennie) oraz fitohormony, zawarte głównie we frakcji bituminowej.
Obecność w torfach substancji hormonalnie czynnych w powiązaniu z właściwościami bakteriostatycznymi i przeciwzapalnymi kwasów humusowych pozwala na wykorzystanie ich w leczeniu schorzeń kobiecych. Wyniki badań prowadzonych w ostatnich dwudziestu latach dowodzą, że zabiegi borowinowe podnoszą też sprawność układu odpornościowego.

Borowina zawiera także bogactwo makro- i mikroelementów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Są to jony: litu, sodu, potasu, wapnia, magnezu, miedzi, manganu, molibdenu, cynku, żelaza, selenu, strontu, bromu, jodu, fosforu, siarki.

Okłady Borowinowe odgrywają dużą rolę w leczeniu chorób :

* układu kostno-stawowego,
* reumatoidalnym zapaleniu stawów,
* osteoartretyźmie,
* zapaleniu kaletki,
* rwie kulszowej,
* zapaleniu ścięgien,
* bólach kręgosłupa,
* urazach sportowych,
* rehabilitacji po operacjach ortopedycznych,
* w myalgiach (bólach mięśni o nieustalonym pochodzeniu).

W okresie letnim panują tutaj dobre warunki słoneczne, co sprzyja prowadzeniu zabiegów helioterapeutycznych. W okresie zimowym pokrywa śnieżna zalega na tym terenie stosunkowo długo, co ma korzystne oddziaływanie na klimat. Supraśl charakteryzuje się także czystością powietrza - wskaźniki zanieczyszczeń gazowych i pyłowych kształtują się znacznie poniżej przyjętych norm sanitarnych.

Położenie miasta wśród gęstych lasów PK wpływa na warunki bioklimatyczne. Lasy zatrzymują dużą ilość zanieczyszczeń powietrza oraz wzbogacają je substancjami eterycznymi. Badania wskazują na korzystne oddziaływanie zbiorowisk leśnych na układ oddechowy oraz krążenia.
Lasy mają także korzystny wpływ na psychikę człowieka – łagodzą stres, odprężają, sprzyjają pozytywnemu myśleniu.

tężnia solna

W Supraślu znajduje się nowoczesna sucha tężnia solna ,która pozytywnie wpływa na ogólną poprawę zdrowia.
Zalecana jest osobom, które mają problemy z drogami oddechowymi górnymi i dolnymi, również dla astmatyków.
Z inhalacji w tężni solnej można bezpłatnie skorzystać codziennie w godzinach 13.00-17.00.
Tężnia solna znajduje się w Ogrodzie Saskim.

Facebook Supraśla

Foto - Supraśl

jsWeather

Weather in Supraśl

23rd maj, 2024 - 13:13
Zachmurzenie Duże
25°C 24°C min 26°C max
4:15 20:31
Wilgotność: 46 %
Wind: 11,3 km/h South-East
Ciśnienie: 1.016 hPa
Widoczność: 10.000 m

Poprzez kliknięcie „Akceptuję” wyrażasz zgodę na zainstalowanie i przechowywanie plików typu cookie na Twoim urządzeniu końcowym. Możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookie w ustawieniach swojej przeglądaki.