Nowy Szlak przebiega przez tereny atrakcyjne pod względem przyrodniczym i historycznym. Część „Supraskiego Szlaku Bioróżnorodności” przecina teren obszaru Natura 2000. Obszar ten jest objęty dyrektywą ptasią i siedliskową Ostoi Knyszyńskiej oraz Puszczy Knyszyńskiej.
Część trasy (około 3 km) przebiega w strefie ochronnej konserwatora zabytków obejmującej zabytek hydrotechniczny o nazwie Supraski System Wodny prowadząc przez groblę będącą częścią tego zabytku.
Turyści, kuracjusze odwiedzający Supraśl i mieszkańcy chętniej będą odkrywać malownicze rzeczne zakola i rozlewiska -jest to ciekawa propozycja na rekreację.
Dla dzieci zostały przygotowane w czterech „parkach edukacyjnych” eko-gry.
Atrakcją jest też ponad 8 metrowa wieża widokowa. Jej konstrukcja posiada kilka różnych poziomów z tarasami. Ciekawe umiejscowienie wieży pozwala na obserwację okolicznych terenów.
Supraski Szlak Bioróżnorodności ma początek na Uroczysku Pustelnia, posiada ponad siedmiokilometrową długość i stał się wydłużenim bulwarów Wiktora Wołkowa i dzięki temu powstało piękne miejsce do spacerów wzdłuż rzeki. Zmęczeni wędrówką turyści mogą odpocząć na 54 ławeczkach, lub w zadaszonych miejscach odpoczynku - w 8 dużych i 12 mniejszych wiatach.
Szlak Bioróżnorodności kończy się u zbiegu rzeki Supraśl i Kopanicy. Grobla która oddziela rzekę Supraśl od kanału nazywanego Kopanicą (lub Kopaną Rzeką) to zabytkowa część doliny, znak dawnej hydrotechniki - Supraski System Wodny.