Puszcza

puszcza knyszynska0

Puszcza Knyszyńska otacza Supraśl ze wszystkich stron i zajmuje 70 % powierzchni gminy. Lasy ciągną się 70-kilometrowym pasem od Knyszyna, aż do granicy z Białorusią. Od południa Puszcza Knyszyńska sąsiaduje z Białowieską, co tworzy ogromny kompleks leśny. Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej jest największy w Polsce. Zajmuje 126 tys. ha, z czego 82 %. to lasy. Dominują w nim bory sosnowe i sosnowo-świerkowe. We flo­rze Parku jest ponad 800 gatunków roślin. Na terenie Parku znajduje się kilkadziesiąt pomników przyrody.

puszcza knyszynska1

Supraskie sosny były słynne już w XVI w., kiedy eksportowano je na Zachód jako surowiec na maszty okrętowe.
puszcza knyszynska3
Na polodowcowym terenie, poprzecinanym źródłami i strumieniami żyją  wilki, lisy, jelenie, sarny, rysie,  jenoty, borsuki, bobry i gronostaje, a nawet wolno żyjące stado żubrów sprowadzonych z Puszczy Białowieskiej. Gnieździ się tu około 160 gatunków ptaków. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć rzadkie okazy ptaków - bociana czarnego, żurawia czy  orlika krzykliwego.
puszcza knyszynska9
Ciekawym obiektem jest Arboretum im. Powstańców 1863 r, w Kopnej Górze. Ma charakter parku leśnego, w którym zgromadzono ok. 500 gatunków i odmian drzew i krzewów. Łąki nad Sokołdą to miejsce bitwy z czasów Powstania Styczniowego, a rosnące na terenie Arboretum pomnikowe dęby są miejscem kaźni powstańców.
Efektowne są Wzgórza Sokólskie, nieco na wschód od puszczy Knyszyńskiej. Pofalowane pola i małe laski tworzą unikalny krajobraz. Gęsto zabudowane wioski i osady cieszą oczy malowanymi okiennicami i pięknie zdobionymi nadokniami drewnianych chatek. Na pagórkach stoją drewniane wiatraki. W przygranicznej Zubrzycy Małej, który wyrasta w samym środku... cmentarza. W okolicy przebiega Szlak Tatarski do drewnianych meczetów w Bohonikach i Kruszynianach.
W Nadleśnictwie Krynki w Poczopku można tu zobaczyć m.in. aleję roślin leczniczych, znanych od lat medycynie judowej, i poznać sposoby ich wykorzystania, rośliny chronione. Znajdują się tu również trzy unikalne zegary: analematyczny, fenologiczny i wertykalny.
puszcza knyszynska5
Puszcza Knyszyńska jest popularnym miejscem do uprawia­nia turystyki i rekreacji dla mieszkańców pobliskiego Białego­stoku, całego kraju i coraz częściej gości z zagranicy.
Przez Puszczę Knyszyńską i jej obrzeża prowadzi 250 km szlaków rowerowych i ponad 600 km pieszych (wiele nadaje się do turystyki narciarskiej). W rejonie Kopnej Góry są specjalne szlaki do turystyki konnej. Na puszczańskich rzekach - Supraśl, Słoja, Sokłoda - można urządzać spływy kajakowe (łącznie 140 km).

Znajdują się też ścieżki przyrodnicze np. "Kopna Góra", "Krzemianka", "Krasne","Śladami Powstania Styczniowego", "Królowej Bony", "Borami Dorzecza Supraśli", "Wzgórz Świętojańskich", Świętej Wody", Prawosławnych Świątyń, Rękodzieła ludowego. Jest tam wiele ciekawych obiektów, np. kopalnia krzemienia sprzed 3000 lat w Rybnikach - Krzemiance - na południowym stoku wzgórza morenowego w pobliżu strumienia Krzemianka w Nadleśnictwie Knyszyn. Przetrwała do naszych czasów w niemal nienaruszonym stanie, co stanowi ewenement w skali światowej. Można też spotkać wiszące na drzewach stare lub nieco nowsze drewniane kapliczki. Jest to specyficzny tylko dla tych terenów ludowy zwyczaj, którego ślady zachowały się do naszych czasów.

puszcza knyszynska6

Jedną z czterech atrakcji turystycznych w Polsce jest Leśna Kolej Wąskotorowa w Puszczy Knyszyńskiej. W czasie, gdy funkcjonowała sieć jej szyn liczyła ponad 150 km długości. Po latach reaktywowana dzięki zaangażowaniu pasjonatów kolejnictwa wąskotorowego z całej Polski. Obecnie kursuje na trasie od Czarnej Białostockiej do Kopnej Góry, zatrzymując się na przystankach w Polanie Czeremsze, Trzech Słupkach, Zaciszu.

W Supraślu znajduje się siedziba Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej w którym można wynająć za niedużą cenę przewodnika do oprowadzenia po puszczy.

puszcza knyszynska4

Mapa Puszczy Knyszyńskiej

Interaktywna mapa Puszczy Knyszyńskiej

Facebook Supraśla

Foto - Supraśl

jsWeather

Weather in Supraśl

25th czerwiec, 2024 - 0:38
Zachmurzenie Umiarkowane
14°C 13°C min 16°C max
4:00 20:57
Wilgotność: 93 %
Wind: 1,6 km/h Zachodni
Ciśnienie: 1.019 hPa
Widoczność: 10.000 m

Poprzez kliknięcie „Akceptuję” wyrażasz zgodę na zainstalowanie i przechowywanie plików typu cookie na Twoim urządzeniu końcowym. Możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookie w ustawieniach swojej przeglądaki.