Szlak Tatarski to szereg miejscowości podlaskich związanych historycznie, architektonicznie oraz współcześnie z kulturą tatarską i religią muzułmańską.
Szlak Tatarski jest atrakcją turystyczną, który prowadzi przez dawne, najdalej wysunięte na zachód Europy osady Tatarów, przybyłych na te ziemie przed ponad trzystu laty. Zwany jest Polskim Orientem. Najważniejsze miejscowości na szlaku to Bohoniki i Kruszyniany, wsie na Kresach oddalonych od siebie o około 30 kilometrów, które są najstarszymi skupiskami islamu w Polsce.
Historia ich osadnictwa wiąże się z królem Janem III Sobieskim, który w nagrodę za wierną służbę w wojskach koronnych podarował Tatarom ziemie podlaskie.Dziś w Polsce żyje około 5 tysięcy Tatarów, większość w Białymstoku i okolicach.
Szlak Tatarski Duży:
Długość szlaku – 57km, Sokółka – Bohoniki – Stara Kamionka – Wierzchlesie – Talkowszczyzna – Nowa Świdziałówka – Nietupa – Kruszyniany.
Szlak wiedzie przez dawne folwarki tatarskie (Nietupę i Talkowszczyznę), nadane w 1679 r. Tatarom przez Jana III Sobieskiego do Kruszynian.
Trasa: z Białegostoku do Bohonik, jak i do Kruszynian jest po ok. 50 km, z Bohonik do Kruszynian – ok. 35 km, z Sokółki do Bohonik niecałe 10 km.
Bohoniki – do dziś centrum religijne polskich muzułmanów.
meczet – zbudowany przez Tatarów w 1883 r. Budowla drewniana zwieńczona kopułą z półksiężycem. Meczet zbudowany jest na planie prostokąta z gankiem z przodu. Wewnątrz meczetu z charakterystycznego wyposażenia i elementów architektury.
mizar – cmentarz tatarski w Bohonikach, istnieje od trzech wieków największy i wciąż czynny cmentarz muzułmański w Polsce.
W domu Pani Eugenii Radkiewicz,( tel. 85 711 91 71) można posłuchać opowieści o historii i dniu dzisiejszym społeczności tatarskiej oraz spróbować wspaniałych dań tatarskich jak: kobate (pieróg z mięsem), dżantyk (pieróg z serem), rosół z kołdunami, oraz inne przysmaki. Do zwiedzenia jest też tatarska jurta.
Szlak Tatarski Mały:
Długość szlaku – 19 km, Kruszyniany, Józefowo, Królowe Stojło i Waliły-Stacja.
Więcej o szlaku www.szlaktatarski.pl